Losowa nagrodaDlaczego automaty do gier, ruletka czy zakłady bukmaherskie są tak uzależniające? Wchodzi tu w grę mechanizmy gry losowej. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wyniku dlatego każda rozgrywka jest ekscytująca. Nie ma tu powtarzalności. Rezultat nas zaskakuje. Tym samym budzi emocje. Przecież nie byłoby żadnego fanu, gdyśmy mieli gwarancję, że za dziesiątym razem wypadnie taka cyfra, jaką obstawiliśmy. Jednocześnie wiele osób próbuje rozgryźć system, szukając jakichś prawidłowości. Stara się znaleźć algorytm.

Podobnie jest z mediami społecznościowymi. Sprawdzając smartfona nigdy nie wiemy ile zebraliśmy lajków, ile pojawiło się powiadomień, ile nowych zdjęć kotków wrzucił ktoś na tablicę. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wyniku dlatego każda rozgrywka jest ekscytująca. Nie ma tu powtarzalności. Rezultat nas zaskakuje. Tym samym budzi emocje. Przecież nie byłoby żadnego fanu, gdyśmy mieli gwarancję, że za dziesiątym razem wypadnie taka cyfra (lajków, powiadomień, zdjęć), jaką obstawiliśmy. Jednocześnie wiele osób próbuje rozgryźć system, szukając jakichś prawidłowości. Stara się znaleźć algorytm. Ale jak go odszukać w nieprzewidywalnej rzeczywistości?


Generalnie można założyć, że wyrafinowany, długi tekst zbierze mniej szerów niż krótki slogan na tle kotka - ale tu też nie ma zasady. Za wiele zmiennych na to wpływa. Dlatego też facebokowanie bywa tak wciągające... losowa nagroda uzależnia silniej niż taka, którą możemy przewidzieć.

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty