Poszukiwania


Jedno z moich ulubionych ćwiczeń dla uczniów starszych klas podstawówki i szkół średnich. Idziemy w teren, w miasto. Dzielimy klasę na drużyny (5-6 osobowe). Każda dostaje kartki, pisaki/długopisy oraz zalakowaną kopertę z kilkom zadaniami. Zadania typu: "Grudzień 1970", "zimna wojna" (generalnie tematy, o których uczniowie jeszcze się nie uczyli i niewiele o nich wiedzą). Misja polega na znalezieniu jak najwięcej sprawdzonych informacji o tych wydarzeniach. Wymóg jest jeden, informacje musimy uzyskać od ludzi - nie korzystamy ze smartfonów ani nie wchodzimy do księgarni (jeśli są w pobliżu).

Musimy podejść do żywego człowieka, poprosić go o pomoc, uzyskać od niego informacje. Może się trafić ktoś, kto od razu udzieli nam odpowiedzi na wszystkie pytania, a możemy pytać wielu ludzi i żaden nie będzie znać potrzebnych nam informacji.

W każdej drużynie jest obserwator, którego zadaniem jest notowanie w głowie zachowań ludzi.

Potem wracamy i analizujemy odpowiedzi.
Uczniowie weryfikują uzyskane informacje - porównując je z danymi z książek i sieci.

Jest to ciekawe doświadczenie.
Jak ludzie reagują. Czy w ogóle coś pamietają o tych wydarzeniach. Czy są otwarci na dzielenie się wiedzą. Czy w ogóle się zatrzymują. Która grupa jest najbardziej otwarta, a która najmniej itd. Które wydarzenia są utrwalone w pamięci, a które nie. Co ludzie zapamiętują.

Możliwości dyskusji na temat wniosków z ćwiczenia są rozliczne. Uczniowie uczą się szybciej. Przy okazji rozwijamy wszystkie kompetencje kluczowe: komunikację, kooperację, kreatywność, krytyczne myślenia...
Polecam wypróbować 

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty