Motywacja - ponownie
Jednym z częstszych pytań jakie dostaje brzmi w skrócie: jak uruchomić motywację wewnętrzną ucznia. Pojęcie MW jest dość umowne, ale można je streścić następująco: to taki rodzaj impulsu do działania, które jest zgodne z naszymi potrzebami.

Opiera się na trzech fundamentach autonomia, mistrzostwo i sens. Występuje wtedy kiedy działamy wedle naszej woli, aby doskonalić się w obszarze, w którym jesteśmy dobrzy i który lubimy oraz który nadaje naszemu życiu sens.

i teraz jeśli my chcemy uruchomić uczniach motywacji wewnętrzną to musimy zadbać o to, aby oni w szkole czuli się jak u siebie. Aby mieli poczucie że są tam z własnej woli dlatego, że czują w niej wartość, dlatego że odpowiada na to co dla nich ważne. Muszą poczuć że mogą się to rozwijać obszarze który jest dla nich istotny. Wśród ludzi którzy im dobrze życzą.

jeśli tego nie będzie to wszystkie fomy oddziaływania będą tylko wyrafinowaną formą manipulacji mającą skłonić ich do robienia rzeczy, których bez zastosowania manipulacji by nie robili. Oczywiście jest to jakiś sposób, żeby ich okiełznać, ale trudno w takim przypadku mówić o motywacji wewnętrznej.

Dlatego w ogóle można sobie zadać pytanie czy w realiach współczesnego systemu edukacji, opartego na przymusie szkolnym oraz konieczności przerabiania materiału którego nikt z uczniów nie wybierał, taka MW jest możliwa. I czy w ogóle do realizacji celów szkolnych jest potrzebna.

Myślę że takie podejście będzie uczciwsze: "słuchajcie musimy zrobić to i to postarajmy się, aby nie było to dla nas wszystkich zbyt nużące" zamiast udawać że my tu właśnie działamy w pełni dla interesu ich samych.

z drugiej strony uczeń może sobie do końca nie zdawać sprawy z tego co jest mu potrzebne może na przykład nie znać jakiegoś obszaru i dlatego się nim nie interesować. Dlatego być może najważniejszą funkcją szkoły jest pokazywanie różnych ciekawych elementów świata sposób nieinwazyjny przyjazny uczniom bez straszenia karami...

Być może dzięki temu znajdą dla siebie jakiś ogródek do pielęgnacji ale zawsze inicjatywa musi wyjść z ich wnętrza. Jak zresztą sama nazwa tego rodzaju motywacji wskazuje

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty