Brzmieć Tokarzem czyli słownik tokarzyznyJakiś czas temu ktoś napisał na forum, że kiedy zabiera głos na Radzie jest krytykowany stwierdzeniem, że "brzmi Tokarzem".

Przed chwilą dostałem też taką wiadomość:
"Czytam twoje posty i popieram w 100 % a muszę teraz uważać żeby nie skomentować zbyt pochlebnie, bo właśnie pracuje w szkole i już ktoś zauważył że popieram twoja wizję szkoły. "

To się dzieje. Już umieściłem w szkołach moich agentów wpływu i będą je rozsadzać od środka.
Na razie są w mniejszości i są pacyfikowani, prześladowani, represjonowani... ale kropla draży skałę.
A niektórzy twierdzili, że z mojego pisania nic nie wynika.

Przy okazji przedstawiam mały słownik tokarzyzny

Tokarzowanie - zasypywanie fejsa licznymi postami podobnej treści w celu zbudowania ściany tekstów, której nie można przeoczyć. "Ostatnio mocno tokarzujesz"

Tokarka - narzędzie do cięcia, ostry tekst mający na celu przeoranie zakorzenionych przekonań i zburzenie zmurszałego paradygmatu. "Tak, to jest klasyczna Tokarka. Zaoraleś!"

Mówić Tokarzem - walić kawa na ławę, bez słodkopierdzenia o koniecznej zmianie w edukacji. "Wreszcie mówisz Tokarzem, zamiast owijać w bawełnę".

Brzmieć Tokarzem - zwracać uwagę, że warunkiem sensownych zmian jest upodmiotowienia ucznia i zerwanie z traktowaniem go jako plasteliny do lepienia. "Pani Krystyno, pani zanadto brzmi Tokarzem, to jest szkoła, tu dzieci mają wykonywać polecenia!"

Przytokarzyć - uderzyć rozstrzygającym argumentem jak liściem w twarz, by wybudzić kogoś z marazmu. "Ale przytokarzyłeś!"

Stokarzyć się - początkowo w znaczeniu negatywnym jako synonim utraty kontaktu z rzeczywistością. Obecnie pojęcie neutralne - po prostu zrozumieć, że Tokarz ma rację i przejąć bezkrytycznie jego poglądy, stając się neofit(k)ą idei szkoły dla ucznia. "W końcu nawet on się stokarzył".

Być bardziej Tokarzowy niż Tokarz - być bardziej gorliwy w sprawach edukacyjnych, niż jest to potrzebne, np. koncentrować się na walce z rzeczami trzeciorzędnymi (typu dzwonki, ławki, lekcje) zamiast skupiać się na istocie problemów związanych ze szkołą.

Tomasz Tokarz


Komentarze

Popularne posty