Bądź kim możesz być


Internet pełen jest motywacyjnych apeli w stylu "możesz wszystko", "granice nie istnieją", "możesz stać, się kim zapragniesz". Ok, rozumiem - afirmacja się przydaje. Czasem dodaje wiary, pozwalając na osiąganie rzeczy pozornie niemożliwych. Jednak może także wyprowadzić nas na manowce.

Co więcej, uleganie takim hasłom niejednokrotnie sprowadza się do kopiowania obcych pomysłów na życie, kserowania zewnętrznych modeli, bezrefleksyjnego upodobniania się do kogoś innego. Do przejmowania tego co modne, popularne, na topie. W konsekwencji może prowadzić do odklejenia się od siebie i pogrążenia w świecie złudzeń.

Prawdziwy rozwój nie polega na uznaniu, że „mogę stać się, kimkolwiek zechcę” (w oderwaniu od swego "ja", posiadanych zasobów, charakteru, osobowości) lecz na adekwatnym rozpoznaniu, kim rzeczywiście możemy być, na zidentyfikowaniu, co nam służy, co mamy w sobie wyjątkowego, na odnalezieniu własnej, niepowtarzalnej ścieżki, na umiejętności wykorzystania tego, co mamy (talentów, zdolności, predyspozycji) do jak najpełniejszego wyrażania siebie.

Byłoby wspaniale, by szkoły wspierały nas w tym procesie...

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty