Czym jest zmiana


Im bardziej dorastam, tym bardziej umacniam się w poglądzie o niezmienności człowieka. Nie wydaje mi się, aby możliwa była transformacja dojrzałego człowieka, przekształcenie jego charakteru, określających go właściwości. Świadomość tego faktu pozwoli nam uniknąć wielu rozczarowań.

Nie oznacza to, że praca nad sobą nie ma sensu. Po pierwsze - możemy zmienić obraz o sobie, wizerunek jakim się posługujemy. Możemy spojrzeć na siebie bardziej przyjaźnie, z większą akceptacją.

Po drugie - nie zmienimy tego kim jesteśmy, ale możemy zmienić to, co z zrobimy z tym, co mamy. Z posiadanych cech możemy zrobić różny użytek. Wykorzystać potencjał na wiele sposobów. Możemy lepiej poznać siebie. Spojrzeć głębiej i szerzej.

Dzięki silnej woli, możemy uruchomić ukryte zasoby, które pozwolą stać nam stać się doskonalszą, szlachetniejszą, bardziej przyjazną innym wersją nas samych. Możemy uaktywnić przytłumione dotąd składowe, dzięki którym będzie nam się lepiej żyło. Możemy, jeśli nam naprawdę zależy, powstrzymać się od określonych zachowań, zredukować szkodliwe tendencje.

Wymaga to ciężkiej pracy, cierpliwości, samozaparcia. Niemniej nagroda jest cenna: bardziej harmonijne życie, w zgodzie ze sobą i innymi jednocześnie.


Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty