Nadużywanie smartfonaJeśli obawiasz się, że Twoje dziecko nadużywa smartfona, gier, mediów społecznościowych skorzystaj z kilku wskazówek, które pomogą Ci wstępnie ogarnąć ten temat.

Rozpoznanie podłoża. Zastanów się, z czego wynika to zachowanie. Czego dziecko szuka w sieci, do czego wykorzystuje smartfona. Innymi słowy, jakie potrzeby zaspokaja w ten sposób (np. rozrywki, bezpieczeństwa, akceptacji, przynależności, samorealizacji) Porozmawiaj o tym z dzieckiem.

Zainteresowanie. Spróbuj nieinwazyjnie wejść w świat aktywności dziecka. Najlepiej niech Cię samo w niego wprowadzi. Nie oceniaj negatywnie tego, co robi. Spróbuj wyrzec się poczucia wyższości. Nie wchodź w rolę sędziego czy kontrolera, lecz w rolę odkrywcy próbującego poznać źródła. Zobacz jaka będzie reakcja w momencie kiedy z autentycznym zainteresowaniem zadasz dziecku pytania: „ o czym jest ta gra?”, „o czym są te kanały na YT, które oglądasz?”.

Analiza faktów. Zaproponuj dziecku, by codziennie notowało, ile czasu spędza w ten sposób. Niech odznacza początek i koniec aktywności. Niech samo zorientuje się, ile czasu na to poświęca. Porozmawiaj potem o tym z dzieckiem.

Samoregulacja. Daj dziecku inicjatywę regulacyjną. Niech ustali, ile godzin tygodniowo będzie na to przeznaczać. Niech zaproponuje zasady i ustali granice. Niech spróbuje ich pilnować.

Komunikacja. Jasno opowiedz o swoich obawach i uwagach. Powiedz, czego oczekujesz w tej kwestii. Jakie są Twoje potrzeby. Na jakie warunki możesz przystać.

Kontrakt. Ustalcie wspólnie reguły kontraktu korzystania z sieci/smartfona. Rozmawiajcie na temat jego prestrzegania.

Znalezienie alternatywy. Porozmawiaj z dzieckiem na temat jego pasji. Może uda się potrzeby zaspokajane przez sieć/gry/smartfona realizować inaczej.


Wszystkie te krótkie uwagi nie dotyczą sytuacji, kiedy mamy już do czynienia z uzależnieniem. Wbrew pozorom faktyczne występuje ono stosunkowo rzadko i zawsze ma podłoże głębsze. Niemniej potrzebna jest już wówczas pomoc mądrego specjalisty - terapeuty.

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty