Użytkowanie ekranów


W sprawie smartfonów (ale też ogólnie ekranów: TV czy tabletów) całkiem na poważnie:

1. Nie ma powodu, aby wprowadzać takie urządzenia dzieciom poniżej 3 roku życia. Jeśli się na to decydujesz tylko rób to incydentalnie. Podstawowa reguła: zawsze powinieneś być wtedy obecny przy dziecku. Nigdy na zasadzie: mam dużo roboty, to masz ekran i zajmij się sobą. Unikaj używania multimediów jako sposobu na uspokojenie dziecka

2. Między 3 a 5 rokiem życia możesz zacząć wprowadząć te urządzenia. Stopniowo, by przyzwyczajać dziecko do ich użytkowania. Musisz jednak towarzyszyć dzieciom podczas korzystania. Zagraj z nim w grę, obejrzyj mądry film na YT, zaprojektujcie coś wspólnie. A potem porozmawiajcie na ten temat. Pamiętaj zawsze powinieneś towarzyszyć dziecku podczas tych aktywności i tłumaczyć to, co uznajesz za ważne.

3. Między 5 a 10 rokiem życia stopniowo rozszerzaj zakres odpowiedzialności dziecka za korzystanie z urządzeń. Niech uczy się samokontroli. Czuwaj nad tym pocesem.

4. Jasno określ i komunikuj swoje granice związane z użytkowaniem smartfona. Wysłuchaj komunikatu dziecka. Dziecko potrzebuje granic - ale niekoniecznie narzuconych (podobnie jak Ty zresztą). Wspólnie z dzieckiem ustal zasady codziennego korzystania z mediów cyfrowych.

5. Sam się do nich stosuj. Zastanów się, jak Ty sam korzystasz z tych urządzeń. Pamiętaj, że dziecko nawet do 10 roku życia uczy się głównie przez modelowanie.

6. Staraj się nie wprowadzać kar czy nagród związanych z użytkowaniem tych narzędzi - przez to nadajesz im nadmierną wartość.

7. Pamiętaj, że nie jesteś dozorcą ani kontrolerem. Ani strażnikiem osamotnionej twierdzy. Prosty zakaz nic nie załatwia. Masz być przewodnikiem dziecka po świecie cyfrowym. Dlatego sam musisz się go nauczyć (przynamniej trochę), aby sensownie wspierać dziecko w jego podróży.

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty