Z czym kojarzy Ci się szkoła


Kiedy pytam uczniów o to z czym kojarzy im się szkoła, odpowiadają zazwyczaj: z więzieniem.
Kiedy pytam czemu chodzą do szkoły, odpowiadają: bo musimy. 
Kiedy pytam o czym rozmawiają na przerwach, odpowiadają: o tym, jak bardzo nienawidzimy szkoły.
Kiedy pytam o nauczycieli, odpowiadają: jest im ciężko, wszyscy ich nienawidzą.

Taki ton niestety dominuje. To oczywiście mogą być tylko emocjonalne wypowiedzi. Ale skądś te emocje się biorą.

Czy tak naprawdę musi być?

-----
Jako uzupełnienie wyniki badań:

TIMSS 
Jak wynika z badania TIMSS, polscy uczniowie raczej nie lubią szkoły i nie wierzą we własne możliwości. Polscy uczniowie wśród tych, którzy lubią szkołę, znaleźli się na 46. miejscu (na 50) - tylko o 3 miejsca wyżej, niż japońscy, którzy są ostatni na liście.

PIRLS
Według badań badania PIRLS, zaledwie co trzeci polski czwartoklasista (35 proc.) przyznaje się do tego, że lubi chodzić do szkoły. Dla porównania, na świecie takie deklaracje składa je średnio połowa uczniów. W kategorii związanej z postawą wobec szkoły zajmujemy jedno z ostatnich miejsc: 45. pozycję wśród 50 krajów. Jeszcze mniej lubią szkołę tylko dzieci z Hongkongu, Makau i Tajwanu.

Tylko 36 proc. polskich uczniów czuje się związanych ze szkołą (na świecie 63 proc.).

PISA
Raport PISA pokazuje, że poczucie przynależności do szkoły należy w przypadku polskich uczniów do najniższych wśród wszystkich krajów OECD. W Europie gorzej jest tylko na Słowacji i we Francji.

Według danych PISA co czwarty uczeń przyznaje się do unikania lekcji. Wśród europejskich krajów przodujemy w spóźnianiu się – ponad 60 proc. polskich 15-latków zadeklarowało, że spóźnia się na lekcje, a średnia w UE to 45 proc.

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty