Jak pomóc


Często słyszę o uzależnieniu nastolatków od smartfona. Nie uważam, żeby to smartfon był istotą problemu. Jego źródłem jest brak możliwości zaspokojenia potrzeb w kontakcie z innymi.

Mamy do czynienia z pokoleniem, które trochę inaczej rejestruje, przetwarza, informacje, które podlega innym bodźcom, na które oddziałują różnego rodzaju wpływy. Ale przy tym wszystkim przedstawiciel generacji z jest takim samym nastolatkiem, jaki my byliśmy. Z takimi samymi potrzebami, chociaż z nowymi narzędziami umożliwiającymi ich zaspokajanie.

W postawach nastolatków wobec ekranów decydujące są cechy osobnicze, fenotypiczne. 100% nastolatków używa smartfona i internetu. Ale przecież nie u wszystkich reakcje są takie same. Niektórzy się wciągają bardziej, inni mniej.

Realne uzależnienie od ekranów grozi ułamkowi nastolatków. Badania Fundacji Dbam o Mój Zasięg mówią o 3%. Jeśli mamy uzasadnione podejrzenia, że dotyczy to naszego dziecka potrzebna jest pomoc terapeuty. Potrzebne są specjalistyczne badania oraz zastanowienie się nad systemem rodzinnym. Źródła należy szukać na spotkaniach terapeutycznych której udział powinni wziąć wszyscy członkowie rodziny.

W przypadku zatem pytania: jak pomóc w przypadku uzależnienia mam jedną odpowiedź: zwróć się do doświadczonego specjalisty. A ja mogę polecić konkretne osoby,..

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty