Uzależnienie od smartfona?


Czy w Polsce nie ma problemu z uzależnieniem młodzieży od Internetu czy smartfona?. Jest... ale dotyczy dużo mniejszego odsetka niż to się wydaje. Czuwajcie, obserwujcie, rozmawiajcie z młodzieżą. Ale nie wpadajcie w panikę.
Uśredniając - uzależnionych jest ok. 2%
Zagrożonych ok. 10%
Reszta generalnie sobie z tą siecią radzi...
I ze smartfonami także

Poniżej kilka danych z różnych badań

1) około 2% nastolatków w Polsce posiada symptomy pełnego fonoholizmu, 12-15 część symptomów (Fundacja Dbam o Mój Zasięg, Dębski, 2016)

2) PUI dotyczy: 0,45% nastolatków mieszkających na obszarach wiejskich oraz 2,9% w przestrzeni miejskiej (Pawłowska i in., 2015).

3) zagrożonymi PUI jest 9,8% młodych (Solecki, 2018; Mróz, Solecki, 2017)

4) 82% młodzieży nie ma ani jednego symptomu PUI, 9,2% ma jeden, 4,7% dwa, powyżej 2- 4% (Pyżalski, EU Kids online 2019)

5) Jedynie ponad 2,2% ankietowanych cechuje się występowaniem wszystkich czynników PIU w najwyższym natężeniu, natomiast niespełna 8% posiada połowę predykatorów charakteryzujących nieumiejętne korzystanie z nowych mediów. (Tomczyk, 2019)

6) 71% młodzieży - brak jakichkolwiek symptomów PIU lub występowanie w stopniu minimalnym.
19% - poziom podwyższony
8,5% - zagrożenie (red light)
1,6% - pełne PIU (Tomczyk, Solecki 2019)..

Tomasz Tokarz

Komentarze

 1. Ciekawe statystyki. Co sądzisz o zakazie posiadania smartfonów na lekcji? Mnie taki zakaz kojarzy się z opiniami ludzi z początków poprzedniego stulecia na temat wpływu radia na ludzi. Zapraszam do zajrzenia również na mój blog Koncepcja Edukacji jeśli chciałbyś zobaczyć więcej moich opinii w edukacyjnym temacie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakazy raczej dotyczą nie tyle posiadania telefonu na lekcji, ale jego wykorzystania w celach nie związanych z lekcją. Co dla mnie jest akurat zupełnie zrozumiałe. Hmm... Jaki miał być wpływ radia na ludzi?

   Usuń
 2. Moim zdaniem podaje Pan zaniżone wyniki, co widać po przytoczonych badaniach. Proszę podać albo pełne wyniki i później je komentować, albo się na takie wyniki nie powoływać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie to wszystko zostało tu opisane.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty