Zespołowa gra
Jedno z moich ulubionych zadań na podsumowanie działu to zespołowa gra.

Załóżmy, że mamy 16 osobową grupę. Przygotowujemy 16 osobnych zadań (na kartkach lub ukrytych pod kodami qr jeśli jest możliwość użycia smartfona), które rozlosowujemy wśród uczestników. Każdy ma inne zadanie, ale jednocześnie należy do jakiejś grupy zadań (A,B,C, D).

Po rozwiązaniu swojego zadania otrzymuje pewną cyfrę. Musi odszukać innych członków grupy i dołączyć swój wynik do ich wyników według pewnego wzoru.

Dzięki czemu otrzymują czterocyfrowy kod, który pozwala im otworzyć stronę na komputerze, pod którą kryją się kolejne trzy-cztery zadania - przeznaczone dla danej grupy (A lub B lub C lub D).

Wymagają one nie tylko wiedzy z konkretnego przedmiotu, ale także kombinowania, przetwarzania, krytycznej analizy, obliczania. Tak, aby mogli się wykazać uczestnicy z różnym potencjałem. Masz w głowie mniej danych? Ok, ale może umiesz je szybko znaleźć. Albo potrafisz przetworzyć dane dostarczone przez innych.

Po poprawnym rozwiązaniu tych zadań członkowie grupy otrzymują cyfrę. Każda grupa inną. I dopiero połączenie cyfr z czterech grup pozwala na otwarcie ostatniego zadania, które jest typowo kreatywne. I wszyscy muszą się porozumieć jak je wykonać.

Daje to sporo frajdy, bo jest i rywalizacja i współpraca.
Pokazuje, że indywidualny wynik - choć ważny - to jedno. Ale dopiero połączenie pojedynczych rozwiązań daje spójną i sensowną całość, która umożliwia wykonanie właściwej misji.

Tomasz Tokarz

Komentarze

Popularne posty