Wolność, Wielość, WspółdziałanieEdukacja epoka industrialnej, której symbolem jest przymusowa szkoła realizująca interesy władzy, zostawiła nam po sobie 3 przekonania.
Po pierwsze, że edukacja musi odbywać się pod przymusem, że polega na bezkrytycznym wykonywaniu poleceń, a jej celem jest przemienienie uczniów w istoty inne niż w momencie startowym, czyli de facto przełamanie ich osobowości.
Po drugie, że edukacja musi obywać się według jednolitej, narzuconej matrycy, według jednolitych standardów jakości, według jednolitych programów i kanonów, a wszystkie odchylenia muszą być eliminowane. Celem jest uniformizacja.
Po trzecie, że edukacja opiera się na rywalizacji, gdzie liczy się końcowy wynik, wypracowany poprzez indywidualne wyścigi chomików w klatkach. Celem była wysoka pozycja w rankingu, świadcząca o wysokim stopniu podporządkowania zewnętrznie narzuconym celom.

Edukacja epoki smartfona, której symbolem jest otwarta sieć, gdzie każdy może dodać coś od siebie, powinna być jej zaprzeczeniem.
Dlatego triadzie epoki industrialnej (przymus-uniformizacja-rywalizacja) przeciwstawiam inną: wolność-różność-współdziałanie.
Edukacja epoki smartfona ma wspierać uczniów w rozwoju, aby pomóc im stać się ludźmi:
a) wolnymi (autonomicznymi, podejmującymi suwerenne wybory, potrafiącymi działać i tworzyć bez instrukcji, tworzącymi własne przestrzenie do wyrażania się),
b) uznającymi wielość dróg do rozwoju, różność i unikatowość swoją i innych ludzi (potrafiącymi odkryć i wykorzystać swoje mocne strony, niepowtarzalnymi podmiotami otwartymi na niepowtarzalność innych osób),
c) potrafiącymi współpracować (wymieniać się tym, co mają, tworzyć relacje, otwarcie komunikować się, rozwiązywać konflikty, pracować w zdalnych, mobilnych zespołach).

Celem jest autonomiczny człowiek, realizujący się poprzez dobrowolne działania z innymi.
W Sieci - tej offline i online.
O to toczy się gra.

Tomasz Tokarz

Komentarze

  1. Bardzo ciekawy artykuł, może zamknie buzie tym, którzy od dawna powtarzają, że smartfony to samo zło :) Ja mam Xiaomi - wybrałam go z pomocą tego artykułu https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/Ranking-najlepszych-telefonow-Xiaomi
    i jestem bardzo zadowolona. To świetny telefon z fajnymi funkcjami.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty